Paralaksa tła

7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o montażu domofonu i wideodomofonu.

Podstawową funkcją domofonu i wideodomofonu jest ograniczenie dostępu do posesji i budynku osobom nieproszonym. Komunikacja głosowa i przekaz obrazu sprzed bramy lub drzwi wejściowych pozwala skutecznie zweryfikować tożsamość dzwoniącej osoby. Na rynku dostępnych jest wiele modeli oferujących różne rozwiązania. Na co więc zwrócić uwagę myśląc o montażu domofonu?

1. Określ swoje preferencje

Poszukiwania odpowiedniego modelu domofonu lub wideodomofonu powinny rozpocząć się od ustalenia podstawowych preferencji. Odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań. Czy interesuje cię system słuchawkowy czy bezsłuchawkowy? Czy chcesz sterować tylko furtką czy także bramą wjazdową i garażową? Czy interesuje cię model ze standardową klawiaturą numeryczną przy części zewnętrznej pozwalający otwierać furtkę bez używania klucza?

2. Domofony cyfrowe, analogowe i hybrydy

Rozwiązania cyfrowe sprawdzają się w budynkach wielorodzinnych i bazują na centralce cyfrowej z dekoderami. W domach jednorodzinnych najlepiej sprawdzają się systemy analogowe, gdzie bramofon, połączony jest kablem ze znajdującym się we wnętrzu domu panelem sterującym, tzw. unifonem. Dla wygody i komfortu użytkowania, zwłaszcza w budynkach piętrowych, jeden bramofon łączy się z dwoma, a nawet trzema unifonami. Wówczas trzeba położyć jednak więcej kabli – dla każdego unifonu oddzielny. Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, iż większa ilość unifonów może wiązać się z gorszą jakością dźwięku. Na rynku dostępne są też domofony analogowo-cyfrowe, będące połączeniem obu rozwiązań.

3. Wytrzymałe materiały elementów domofonu

Aby zainstalowany domofon należycie spełniał swoje funkcje przez długi czas, warto zdecydować się na model, w którym bramofon wykonany jest z nierdzewnego aluminium lub mosiądzu. Żywotność urządzenia przedłuża także odpowiedni daszek chroniący przed niszczącym działaniem deszczu i śniegu.

4. Myśl o swoim domu perspektywicznie

Odpowiednie elementy instalacyjne warto przewidzieć już podczas budowy domu lub w czasie generalnego remontu. Jeszcze zanim położysz kostkę brukową na podjeździe poprowadź odpowiednie przewody do domofonu, a dzięki temu unikniesz dodatkowych wydatków związanych z rozebraniem i ponownym układaniem kostki. Kable we wnętrzu budynku warto zamontować jeszcze przed położeniem tynku.

6. Standardowe pole obserwacji i monitoring otoczenia

Standardowa kamera obserwacji ma kąt widzenia około 80°, dlatego jeśli chcesz zapewnić sobie odpowiednie pole widzenia warto pomyśleć nad montażem dodatkowej kamery. Pamiętaj, też że decydując się na montaż małego panelu z wbudowaną kamerą nie będziesz miał możliwości regulowania kąta widzenia, a jakość obrazu może być gorsza.

7. Opcje dodatkowe dostępne w nowoczesnych modelach wideodomofonów

Jeśli często nie ma Cię w domu – dużo pracujesz, często wyjeżdżasz – przydatną funkcją dodatkową, w jaką może być wyposażony wideodomofon jest opcja przekierowywania rozmowy na telefon komórkowy. Będziesz wiedział o każdej próbie kontaktu lub spontanicznej wizycie Twoich znajomych. Wiele modeli pozwala także na regulację głośności i jasności obrazu i prowadzenie rozmów w trybie głośnomówiącym, co jest szczególnie przydatne dla osób starszych.

Zadzwoń do nas +48 515 513 511